Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  662 546 662 

Telefon  503 109 491

Jak urządzić niewielki przedpokój?

Przedpokój to niepozorne pomieszczenie, które często traktujemy z mniejszą uwagą. Jednak nie powinno tak być! Nawet gdy jest on niewielki, wciąż stanowi wizytówkę mieszkania i decyduje o pierwszym wrażeniu, które na długo zapada w pamięć naszych gości. Przedpokój powinien więc być urządzony w sposób ciekawy i przemyślany, tak by zgromadzone w nim elementy dobrze ze sobą współgrały. Jednak jak zaaranżować przestrzeń, która jest niewielka? Okazuje się, że kluczem do sukcesu jest pomysł i spójna kompozycja, która sprawia wrażenie harmonii i elegancji. W naszym artykule przedstawiamy kilka ciekawych porad, które warto zastosować.  

Funkcjonalne i piękne meble

Jedną z podstawowych funkcji przedpokoju jest możliwość przechowywania ubrań, takich jak kurtki, czy płaszcze, a także butów - zarówno tych dedykowanych do użytku domowego, jak i tych wykorzystywanych na zewnątrz. Jak zachować porządek jeśli dostępna przestrzeń jest niewielka, a nasza garderoba rozbudowana? Ogromne znaczenie ma dobranie odpowiednich mebli, które z jednej strony wpiszą się w nasze wymagania estetyczne, a z drugiej będą wielofunkcyjne i ergonomiczne. 

Jednym z rozwiązań, które warto wykorzystać są wykonywane na wymiar szafy przesuwne, zabudowane po sam sufit. Ich konstrukcja sprawia, że przedpokój mieści wszystkie niezbędne przedmioty, bez wywoływania wrażenia nadmiernego przytłoczenia. Kolejnym niezbędnym elementem jest duża, wielofunkcyjna szafka na buty. Mebel ten pełni rolę schowka, a jednocześnie stanowi wygodną ławkę i miejsce, na którym możemy ułożyć torebkę, czy inne potrzebne przedmioty.

Wiele osób przekonało się, że niewielki przedpokój wymaga dobrego zorganizowania i uporządkowania. Jak osiągnąć taki efekt? Przydatne mogą okazać się różnej wielkości koszyczki i pudełka wykonane z ciekawych, spójnych z ogólnym stylem materiałów. Zastosowanie tego typu akcesoriów sprawia, że przestrzeń zawsze jest doskonale zorganizowana, a co za tym idzie wygląda przejrzyściej i nowocześniej.  

Optyczne powiększenie kolorem

Istotnym elementem jest optyczne powiększenie przestrzeni przy pomocy kolorów. To niedroga i szybka metoda na zupełne odmienienie pomieszczenia i zmienienie go w nowoczesny, ale przytulny kącik. Jakie barwy są szczególnie polecane? Nie od dziś wiadomo, że w przypadku małych pomieszczeń warto wykorzystać przede wszystkim jasne, pastelowe barwy, takie jak biel, odcienie kremowe, beżowe, błękitne, pudrowy róż, delikatna zieleń, rozmyta szarość, a także rozmyta żółć. Oczywiście nie oznacza to, że musimy całkowicie zrezygnować z mocnych, zdecydowanych akcentów. Przeciwnie! W przypadku małych i wąskich przestrzeni tworzenie odpowiednio skomponowanych kontrastów jest wręcz wskazane, gdyż pomaga optycznie poszerzyć pomieszczenie. 

Gra światłem i jej możliwości

Kolejnym świetnym pomysłem jest zastosowanie odpowiedniego oświetlenia. Warto pamiętać przede wszystkim o zamontowaniu kilku, dobrze rozmieszczonych źródeł światła, które podniosą atrakcyjność przestrzeni i sprawią, że będzie ona rozświetlona i optycznie powiększona. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie kinkietów mocowanych do ściany lub zastosowanie dużej, stojącej lampy podłogowej, którą standardowo możemy spotkać w salonie. Innym, bardziej praktycznym pomysłem jest zakup tzw. punktówek lub reflektorków. Z kolei miłośnicy nieoczywistych, ciepłych dodatków na pewno skuszą się na dobranie lampek ledowych, które można dowolnie łączyć i dopasować do naszych potrzeb. 

Doskonałym uzupełnieniem światła będą także lustra - zarówno te przymocowane do szafy przesuwnej, jak i te dodane osobno. Starannie skomponowane aranżacja sprawi, że szkło będzie optycznie powiększać przestrzeń, dodając jej światła i nowoczesności.  

Co jeszcze się sprawdzi?

Oczywiście przedpokój, tak jak całe mieszkanie, czy dom, pod względem wystroju i rozplanowania powinien być dopasowany do naszych preferencji. Warto jednak pamiętać o kilku dodatkowych i sprawdzonych poradach. Oto one:

  • kluczem do sukcesu jest minimalizm i brak zbędnych rzeczy,
  • skutecznym trikiem jest wykorzystanie w przedpokoju takiej samej posadzki, jak w innych pomieszczeniach - dzięki temu przestrzeń staje się bardziej otwarta, a co za tym idzie większa,  
  • bardzo ważnym czynnikiem jest spójność i zachowanie harmonii,  
  • jeśli istnieje taka możliwość, dobrym rozwiązaniem jest otworzenie przedpokoju na inne pomieszczenia poprzez usunięcie ściany,  
  • przedpokój nie powinien stanowić odrębnej kompozycji, a wręcz przeciwnie - musi nawiązywać stylem do reszty mieszkania,
  • zalecane jest unikanie skomplikowanego wzornictwa, które może wprowadzać chaos i wrażenie niezorganizowania.