Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  662 546 662 

Telefon  503 109 491

Jak urządzić nowoczesną kuchnię?

Zdaniem wielu osób kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem w całym domu. Mianowicie to w niej codziennie tętni życie, a rodzina spotyka się na wspólnych posiłkach. Jednocześnie jest to również przestrzeń, w której w ciągu dnia spędza się bardzo dużo czasu, dlatego ważne jest to, by była funkcjonalna i estetyczna.

Wśród nowoczesnych projektów kuchni wyróżnia się takie, które są idealnie dostosowane do potrzeb ich właścicieli. Mowa tu nie tylko o aspekcie wizualnym, ale także praktycznym, wynikającym np. z częstego gotowania. Nowoczesne kuchnie charakteryzują się zatem tym, że maksymalnie wykorzystują przestrzeń użytkową i zapewniają dużo miejsca do przechowywania. Dodatkowo najczęściej są otwarte na salon i doskonale komponują się ze stylem, w jakim zostało urządzone całe mieszkanie.

Co wyróżnia nowoczesną kuchnię?

Współczesne aranżacje bazują przede wszystkim na wygodnych rozwiązaniach, które ułatwiają codzienne gotowanie. Po pierwsze cała przestrzeń jest zazwyczaj podzielona na strefy np. do przygotowywania posiłków, ich gotowania czy spożywania. Taki podział gwarantuje harmonię i sprawia, że wszystko ma swoje miejsce. Zaletą nowoczesnych kuchni jest więc to, że nie ma w nich mowy o przypadkowym ustawianiu sprzętów czy przedmiotów. W aranżacjach liczy głównie się ład i minimalizm. Co więcej, elementem wyróżniającym nowoczesne projekty jest wyspa kuchenna, która oddziela kuchnię od salonu najczęściej w mieszkaniach, w których obie te przestrzenie są połączone. Wyspy kuchenne oprócz tego, że pełnią funkcję dodatkowych blatów roboczych bardzo często zastępują też tradycyjne stoły w trakcie posiłków.

Kolejną cechą nowoczesnych aranżacji jest dopasowanie mebli do przeznaczonego na nie miejsca w przestrzeni. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem są meble kuchenne na wymiar, które wypełnią nawet najbardziej problematyczne wnęki i kąty, dzięki czemu nie trzeba się będzie martwić o pomieszczenie zastawy czy innych akcesoriów. Ponadto półki i szuflady są wyposażane w organizery ułatwiające utrzymanie porządku. Dodatkową możliwością jest też zastosowanie systemów cargo pozwalających na całkowite wysuwanie półek w szafkach. Ważną cechą nowoczesnych mebli kuchennych jest także to, że zazwyczaj ukrywają kuchenne sprzęty takie jak np. lodówka czy zmywarka. W przypadku tych pierwszych popularnością cieszą się również wolnostojące lodówki retro, które stanowią kontrastowy akcent w zabudowie.

Jakie meble wybrać do nowoczesnych kuchni?

Estetyka nowoczesnych kuchni uzależniona jest od preferencji właścicieli, niemniej jednak są pewne trendy, które definiują współczesne aranżacje. Obecnie wśród najpopularniejszych mebli wymienia się jasne, matowe zabudowy z elementami naturalnego drewna lub meble z wysokim połyskiem. Co ciekawe, poza klasycznymi, jasnymi zabudowaniami coraz więcej zwolenników zyskują również ciemne, nawet czarne meble. Niemniej w przypadku takiego rozwiązania kluczową rolę ogrywa oświetlenie. Osoby, które decydują się na takie projekty, muszą jednak posiadać duże, przestronne pomieszczenia z dostępem do naturalnego światła. Mianowicie w przeciwnym razie wnętrze będzie zbyt mocno przytłoczone, a brak oświetlenie skutecznie utrudni przygotowywanie posiłków.

W nowoczesnych projektach wyraźnie uwzględnia się ekologiczne rozwiązania oraz zamiłowanie do natury poprzez wykonywanie np. blatów roboczych z surowego drewna czy wykorzystywanie marmurowych płyt zamiast kafli. Meble na wysoki połysk zazwyczaj pozbawione są uchwytów w zamian za nowoczesne systemy automatycznego otwierania i domykania szafek oraz szuflad. Z kolei w przypadku matowych mebli uchwyty nierzadko traktowane są jako dekoracje będące akcentami, które przyciągają wzrok finezyjnością form oraz intensywnością kolorów. W większości nowoczesne kuchenne zabudowy wyróżnia stonowana kolorystyka, aczkolwiek intensywne dodatki przełamują monotonię i nadają wnętrzom charakteru. Ozdobami mogą być np. designerskie sprzęty takie jak czajnik elektryczny, opiekacz do kanapek lub blender.